Окутані таємницями та упередженнями протягом століть, сьогодні псилоцибінові гриби стали об’єктом пильної уваги шукачів істини та прихильників домашнього вирощування. Вони бачать у шрумінгу не просто хобі, а своєрідну духовну практику, в якій кожен етап наповнений глибоким змістом і несе безцінний досвід пізнання законів природи та самого себе.

Однак і результат цього чарівного процесу, насправді, виявляється не менш бажаним. Хто ж не захоче як нагороду за працю отримати багатий врожай дивовижних створінь, здатних вивести свідомість за межі реальності? З тих чи інших причин, завершення циклу не завжди знаменується щедрим врожаєм, і початківцю етноботанику доводиться задовольнятися кількома десятками невеликих грибочків, ледь дотягуючих до ваги однієї порції. Щоб забути про невдачі і згодом збирати плодові тіла у великій кількості, достатньо дотримуватися кількох простих правил, про які ми розповімо далі.

Якісна генетика спорового матеріалу

Міцний фундамент майбутнього врожаю закладається на етапі вибору генетичного матеріалу для інокуляції. Тут особливу увагу слід приділити вибору якісних спорових відбитків.

Спорові відбитки чарівних грибів являють собою візуальний «відбиток» спор зі зрілої шляпки одразу після її розкриття. Найкраще використовувати відбитки великих плодових тіл з насиченим кольором, що свідчить про внутрішню силу гриба. Такі зразки забезпечують високу життєздатність спор, а отже, і чудовий потенціал для подальшого розвитку міцної грибниці.

Грамотний вибір сорту

Різні штами чарівних грибів можуть суттєво відрізнятися своїми характеристиками, зокрема продуктивністю. Багато сучасних гібридів були спеціально виведені селекціонерами для отримання максимального кількості плодових тіл з одного блоку субстрату протягом чотирьох і більше хвиль.

До найбільш врожайних сортів, представлених у нашому магазині, належать Z-Strain, Pink Buffalo і Nepal, а також унікальний гібрид Rusty White, який, до того ж, має дуже оригінальний зовнішній вигляд. Кожен із них має свої переваги та особливості культивування, але спільним знаменником є здатність приносити щедрий врожай навіть в умовах аматорського вирощування.

Зауважте, врожайність – далеко не єдина характеристика, на яку слід звертати увагу, якщо ви прагнете до солідного результату. Багато штамів здатні рясно плодоносити тільки в ідеальних умовах вирощування, виявляючи примхливість при найменшому порушенні балансу. Тому, якщо у вас немає достатнього досвіду культивації або ваше обладнання не передбачає надтонкого налаштування параметрів, зупиніть свій вибір на невибагливих сортах, стійких до забруднення та коливань мікроклімату.

Дотримання рекомендацій з вирощування

Ні високоякісні спорові відбитки чарівних грибів, ні ідеально підібраний штам не мають значення, поки не дотримуються оптимальні умови культивації. Кожен сорт реагує на відхилення від ідеалу по-своєму, і те, що в одному випадку лише сповільнить розвиток грибниці на деякий час, в іншому може обернутися передчасним завершенням циклу з нульовою віддачею. І, звичайно ж, абсолютно всі сорти оцінять неухильне дотримання правил вирощування і щедро винагородять вас за турботу. Хочете саме так? Дотримуйтесь цих простих принципів:

  • Під час будь-якого контакту або роботи з грибами та міцелієм дотримуйтесь повної стерильності або принаймні прагніть до неї (чого іноді буває достатньо). Докладніше про те, як цього досягти, читайте в цій статті.
  • Використовуйте якісні інгредієнти для маточного та покривного субстрату та готуйте їх належним чином.
  • Дотримуйтесь оптимального мікроклімату 25-28°C при 40-50% вологості повітря на етапі колонізації та 21-24°C при 90-95% у парнику.
  • Слабке джерело світла в режимі 12/12 не є обов'язковим, але саме воно допоможе плодовим тілам набути витонченої, спрямованої форми.

Контроль за рівнем СО2

Як і більшість живих організмів, гриби дихають киснем, виділяючи вуглекислий газ. Проблема в тому, що багато початківців етноботаніків навіть не підозрюють, наскільки надлишок СО2 може бути критичним для грибниці. Відхилення від норми в цьому аспекті не так помітне, як, наприклад, температура, і часто залишається поза увагою. В результаті ніжки плодових тіл витягуються, шляпки міліють і тьмяніють, збільшується кількість абортів і ризик появи оверлея, загальна врожайність і потенціал грибів знижуються. Щоб уникнути цього, слід придбати спеціальний датчик СО2, а також обладнати парник базовою системою вентиляції. Або хоча б регулярно його провітрювати, відкриваючи кришку на 3-5 хвилин кілька разів на день. Оптимальним вважається рівень не більше 800 ppm, і чим нижче – тим краще.

Використання поживних добавок

Склад субстрату, на якому ростуть гриби, також впливає на майбутній врожай. Більшість стандартних сумішей на основі кокогрунту, соломи або моху є лише базовим джерелом поживних речовин. Для більш інтенсивного розвитку грибниці досвідчені мікологи використовують спеціальні інгредієнти на кшталт пшеничних висівок, кавової гущі, гною жуйних тварин, гуано кажанів і кісткового борошна, а також гіпсу або азоміту. Використання таких домішок у помірних кількостях може значно збільшити чисельність, щільність і розмір плодових тіл.

Разом з тим, необхідно строго стежити за pH субстрату (він повинен залишатися в межах 6.8-7.2), а в разі закислення використовувати буферні добавки на зразок вапнякового борошна або мергелю.

Вирощування просунутим методом

Нарешті, є просунуті методи культивації, розроблені для максимального підвищення врожайності. Найвідомішими з них є техніки монотуба і «сінної ковбаски». При зовнішніх відмінностях у конфігурації, ці техніки об’єднує принцип вирощування грибів на одному великому субстратному блоці, що дозволяє збільшити віддачу сорту в кілька разів.

Незважаючи на те, що обидва підходи вимагають значного досвіду і чималих зусиль в облаштуванні камери для плодоношення, професійні шрумери сходяться на думці, що гра варта свічок: потенційна врожайність при вирощуванні в монотубі або «сінній ковбасці» здатна вразити до глибини душі.

На завершення

Слід пам’ятати, що в процесі здобуття досвіду ви неминуче зіткнетеся з проблемами і невдачами. У шрумінгу, як і в будь-якому іншому ремеслі, неможливо досягти справжньої майстерності без зусиль і належного терпіння. Однак справжній ентузіаст не падає духом перед перешкодами, а черпає в них мудрість і натхнення для подальшого вдосконалення навичок. Подолання труднощів значно цінніше легких перемог. Почавши з малого, зберігаючи позитивний настрій і уважно аналізуючи результати з застосуванням отриманих знань на практиці, крок за кроком ви наблизитеся до заповітної мети, і отримання щедрих урожаїв грибів вже не буде дивиною.