1. Яке насіння канабісу вибирати?
  2. Як правильно пророщувати насіння конопель?
  3. Як висаджувати насіння канабісу та в яку ємність?
  4. Що таке гроубокс і чим його оснащують?
  5. Яке освітлення підходить для вирощування канабісу?
  6. Що таке режим освітлення?
  7. Яка повинна бути вентиляція?
  8. Запах. Як бути?
  9. Як підтримувати вологість в боксі?
  10. Який грунт підходить для культивації конопель?
  11. Який режим поливу рослин конопель?
  12. Коли можна вносити добрива?
  13. Які існують техніки культивації канабісу?
  14. Скільки часу зростає канабіс?
  15. Що таке гідропонна система?
  16. Які особливості вирощування канабісу в умовах відкритого грунту?
  17. Яке насіння краще підходять для вирощування у відкритому грунті?
  18. Як правильно підготувати місце і поживний грунт при вирощуванні в умовах відкритого грунту?
  19. Коли можна висаджувати коноплю на вулиці?
  20. Чи може рослина захворіти?
  21. Як бути з шкідниками?
  22. Як визначити готовність канабісу до збору?
  23. Як правильно збирати врожай?
  24. Як сушити канабіс?
  25. Що таке пролічка і як її робити?
  26. Як найкраще зберігати канабіс?

1. Яке насіння канабісу вибирати?

Насіння конопель

В даний час в світі налічується близько 400 сортів канабісу. Кожен з них по-своєму унікальний і відрізняється умовами вирощування, періодом цвітіння і показниками врожайності.

На нашій планеті існують три найпоширеніші види конопель:

  • Cannabis indica;
  • Cannabis sativa;
  • Ruderalis.

Представники індічних сортів конопель (Cannabis indica) відрізняються широким листям синьо-зеленого кольору і міцними вузлуватими стеблами. Рослина формує щільні і важкі суцвіття. Індійський канабіс найбільше воліють культивувати люди, які люблять седативний, плавний і занурючий стан релаксу.

Cannabis indica (стадія цвітіння)

Cannabis indica (стадія цвітіння)

Cannabis indica (стадія вегетативного росту)

Cannabis indica (стадія вегетативного росту)

Cannabis indica поширений на території Індії, Ірану, Пакистану, Казахстану і Афганістану. Індійська конопля також росте в Північній Африці.

Рослина рідко перевищує розмір 150 сантиметрів і ідеально підходить для "тихого грова". Індійські сорти канабісу відмінно культивуються в домашніх умовах при скромних розмірах оранжереї. Cannabis indica відрізняється підвищеною смолистістю. Протягом усього життєвого циклу рослина виробляє величезну кількість липкої смоли, з якої багато народів світу роблять гашиш. Цвітіння індіки триває від 6 до 10 тижнів.

Cannabis sativa поширена на території Мексики, в деяких країнах Африки, а також в Колумбії, Бразилії, Таїланді, Південній Індії і на Гавайських островах. Сатівний вид конопель утворює неймовірно високі дводомні рослини з великою кореневою системою, яка може досягати 2-х метрів. Самі кущі, в певних умовах, витягуються до 6 метрів.

Сатіва має довгі і тонкі листя. Цвітіння у цього виду може тривати до 15 тижнів, тому вирощувати сатіву на вулиці в північних широтах не рекомендується.

Ефект який надає сатіва можна охарактеризувати як піднесений ейфорійний стрибок. Після вживання даного виду конопель відчувається неймовірний приплив сил і бадьорості.

Природні умови зростання сатіви наділили її неймовірною стійкістю до високих температур, але зробили її дуже вразливою до холоду. Як правило, сатіву висаджують на вулицю розсадою, коли нічна температура повітря тримає постійний рівень + 10-15 градусів за Цельсієм.

Cannabis sativa

Cannabis sativa

Ліворуч Cannabis indica, праворуч Cannabis sativa

Ліворуч Cannabis indica, праворуч Cannabis sativa

Зліва шишки Сатіви, праворуч Індіки

Зліва шишки сатіви, праворуч індіки

Rederalis - це сміттєва конопля. Вона поширена на території Сибіру і в багатьох інших регіонах Росії. Рослини рідко перевищують розмір в 70 сантиметрів і не використовуються в рекреаційних цілях. Рудераліс практично не містить ТГК і вважається технічної коноплею.

До унікальних властивостях рудераліса відноситься коротка стадія вегетативного росту. Вона практично відсутня у даного виду конопель. Даний аспект був задіяний в селекції нових сортів і завдяки рудералісу тепер ми маємо автоквітучі гібриди з коротким життєвим циклом.

Rederalis

Rederalis

Час дозрівання і автоквітучі характеристики - це далеко не все, що зберігає в собі представник Рудераліса. Умови далекої півночі з коротким і холодним літом наділили Рудераліс неймовірною "живучістю" і стійким імунітетом до різних хвороб.

В даний час зустріти насіння оригінальної 100% сатіви або індіки вельми проблематично. Селекціонери, для виведення нових сортів канабісу схрещували індіку і сатіву і отримували унікальні гібриди. Більшість представлених в магазинах насіння конопель складаються на 80% з індіка і 20% сатіва + частка рудераліса для стабільності. Часто можна зустріти комбінацію 60% сатіва і 40% індіка і навпаки. Схрестивши два різних види вийде і змішаний ефект від вживання. Купуючи гібрид з показниками генної складової в 60% індіка і 40% сатіва можна очікувати піднесений ейфорійний "Хай" протягом 30-40 хвилин, який буде поступово змінюватися плавним зануренням в світ мрій і всесвіту.

Яке насіння канабісу представлене в магазині

В результаті кропіткої роботи світових брідерів зараз нам доступні:

  • фемінізовані сорти канабісу;
  • автоквітучі сорти;
  • регулярні сорти.

Фемінізовані насіння канабісу

З фемінізованого насіння канабісу виростають виключно жіночі рослини. Гроверу не доведеться "воювати" з навалою чоловічих представників і він зможе виростити справжню сенсімілью, тобто незапліднений жіночий кущ. Виняток можуть становити гермафродити - рослини каннабісу, що формують чоловічі та жіночі репродуктивні органи. Виникненню гермафродита сприяє стрес, який може бути отриманий рослиною внаслідок різких перепадів температури, підрізування і зайвого перегодовування.

Незалежно від техніки культивації фемінізовані сорти канабісу мають багато плюсів:

  • Найважливіша для гровера перевага - це та, що з насіння виростуть 100% жіночі рослини конопель, а якість кінцевого продукту не поступатиметься регулярним сортам.
  • Високий імунітет. Більшість відомих фемінізованих сортів конопель в меншій мірі, ніж їх побратими, схильні до епідемії цвілі і не притягують до себе різних шкідників.
  • Високі врожаї.

До мінусів фемінізованого насіння можна віднести лише неможливість гроверу отримати насіння улюбленого йому сорту, так як чоловічих рослин, здатних опилити сенсімілью, не має.

Автоквітучі сорти канабісу

У назві вже є характеристика даного насіння. Протягом 30 років селекціонери виводять все нові і нові сорти з автоквітучими властивостями. У представлених рослин практично відсутня нудна фаза вегетативного росту, а термін всього життєвого циклу становить від 55 до 80 днів в залежності від обраного сорту.

Автоквітучі представники канабісу не зажадають постійного догляду і турботи, а стійкий імунітет допоможе протистояти грибкам і плісняві.

Плюси Автоквітів:

  • Заповзятий гровер зможе зібрати кілька врожаїв за сезон, адже короткий життєвий цикл Автоквітів це дозволяє;
  • Невисокий зріст до 100 сантиметрів, компактність і непомітність;
  • Високий імунітет. В генах автоквітів присутні легендарні сорти канабісу, а також рудераліса. Така суміш робить автоквіти практично несприйнятливими до захворювань.

Мінуси автоквітучих сортів:

  • Автоквітучі сорти за свій короткий життєвий цикл не здатні наростити велику кількість суцвіть, тому основним мінусом автоквітів можна вважати невисоку врожайність.
  • Гровер може розраховувати на 30-80 грам з однієї рослини в залежності від сорту. Звичайно ж, існують і більш врожайні стрейни. Їх прийнято позначати позначкою XXL, наприклад auto Amnesia XXL. З такого насіння виростають рослини до 120-150 сантиметрів і при належному догляді вони можуть наростити до 200 грам смолистих суцвіть.
  • Наслідки домішок генів Рудераліса позначається на рівні вмісту в автоквітах ТГК, однак з кожним роком з'являються все нові сорти з більш високим показником активної речовини.

Регулярні насіння канабісу

Регулярні насіння - це класика. Гроверу представиться можливість отримати свої власні насіння, адже з регулярів виростають як чоловічі, так і жіночі рослини. Співвідношення М і Ж в насінні приблизно рівне, однак буває, що з усієї висадженої розсади виходить 80% жіночих і 20% чоловічих, а іноді навпаки. Якщо конопляр хоче отримати виключно сенсімілью, то необхідно видалити з плантації чоловічі рослини, як тільки вони покажуть стать. Регулярні сорти марихуани, на відміну від автоквітучих гібридів, зацвітають лише тоді, коли світловий день стає коротшим. У домашніх умовах гровер сам може викликати початок цвітіння, налаштувавши світловий режим.

 Чоловіча рослина канабісу

Чоловіча рослина канабісу
Чоловіча рослина канабісу

Купувати насіння канабісу краще у виробників. Більшість магазинів на просторах інтернету не можуть ручатися за якість продаються насіння, тому до питання вибору потрібно підходити серйозно. Поштові відправлення з Нідерландів, де розташовані кілька відомих сідбанків, завжди проходять додатковий контроль. Посилка, в якій будуть виявлені насіння, може не дійти до адресата. Якщо магазин насіння запевняє в оригінальності того, або іншого бренду, то немає нічого простішого, ніж зайти на офіційний сайт сідбанка і перевірити магазин за списком партнерів. Довіряйте тільки перевіреним магазинам або приватним брідерам.

2. Як правильно пророщувати насіння конопель?

Проклюнуті насіння канабісу

Проклюнуті насіння канабісу

В даний час відомо безліч способів пророщування насіння канабісу. Найпростішим і доступним способом є пророщування у ватяних дисках.

Насіннєвий матеріал попередньо замочують у звичайній воді на 12 годин. Деякі гровери додають у воду трохи перекису водню, щоб продезинфікувати насіння і підвищити їх схожість.

Після вказаного часу, насіння кладуть на вологий ватний диск і прикривають іншим. У такому вигляді диски поміщають в чашку Петрі або в пластиковий контейнер з невеликою кількістю води, рівень якої повинен бути трохи менше нижнього диска.

Проклюнуті насіння канабісу в ватяних дисках.

Проклюнуті насіння канабісу в ватяних дисках

Необхідно постійно стежити за вологістю дисків в контейнері. Не можна допускати висихання насіння.

Замість контейнера і чашки Петрі можна використовувати звичайний поліетиленовий пакет. У нього кладуть диски з насінням, злегка надувають і зав'язують.

Через 1-3 доби все насіння проростуть і будуть готові до посадки.


3. Як висаджувати насіння канабісу та в яку ємність?

Проклюнуті насіння канабісу дуже ніжні й тендітні. Не варто намагатися висаджувати їх вручну, так як білий корінець може бути випадково зламаний. Для переміщення насіння в грунт використовують пінцет.

Білий корінець - це майбутній корінь рослини, тому його слід поміщати в грунт, а коробочка насіння повинна бути звернена вгору і ні як не навпаки.

Якщо рослина планується висаджуватися в бокс або саморобну оранжерею, то краще за все, відразу поміщати насіннячко в горщик від 5-ти літрів на глибину 0,5-1 сантиметр. Ямку проробляють паличкою для суші або трьома сірниками і гарненько оббризкують водою з пульверизатора. Не висаджуйте горішок глибоко, бо доведеться довго чекати, а іноді він просто не зійде.

Основне правило висадки насіння говорить: "Шкаралупа насіння повинна бути злегка прикрита пухнастим грунтом". З моменту висадки насіння можна щодня кропити поверхню грунту з пульверизатора.

Можна піти більш довгим шляхом і відразу висадити проклюнуті насіння конопель в торф'яну таблетку. Після того, як з'явиться паросток, то можна пересаджувати зародок прямо з таблеткою в горщик.

Залежно від фенотипу і обраного сорту канабісу будуть потрібні різні ємності для культивації. Багато рослин сімейства конопель мають велику кореневу систему, а деякі не дуже. Універсальними вважаються горщики від 7 до 15 літрів. Денні Данко - головний редактор американського журналу «High Times» в інтерв'ю для відомого журналу "Трава" рекомендував всім гроверам використовувати універсальні 20-ти літрові горщики. На його думку, в таких ємностях навіть сама "кореневіста" марихуана не відчуватиме себе обмеженої, а автоквітучі сорти зможуть розкрити весь свій генетичний потенціал і здивувати гровера врожайністю.

4. Що таке гроубокс і чим його оснащують?

Гроубокс - є шафа або герметичний тент, всередині покритий світловідбиваючим матеріалом. В даний час існує безліч різновидів таких домашніх оранжерей. Багато гроверів, особливо початківці, намагаються самостійно спорудити невеликий домашній оазис зелені і світла, а найкмітливіші примудряються культивувати канабіс прямо в системних блоках.

Гроубокс з системного блоку

Гроубокс з системного блоку

Якщо Ви самостійно вирішите спорудити невелику оранжерею, то Вам знадобиться шафа або тумбочка. Зсередини її обклеюють світловідбиваючим матеріалом, а також роблять кілька отворів. Одне призначене для вентилятора, який буде забезпечувати доступ до свіжого повітря, а друге для відтоку.

У гроубоксі встановлюють вугільний фільтр і підключають його до системи вентиляції. Якщо вирощується тільки одна рослина з сортів "слабопахнущих", то використовувати вугільний фільтр не обов'язково. Основне освітлення прикріплюється посередині, а бічний "досвіт" встановлюють за бажанням.

Якщо Ваша оранжерея буде занадто мала, то рослина буде відчувати себе обмежено, та й до того ж, її доведеться підгинати. Такі експерименти не підходять для першого грову, тому краще зробити шафу об'ємнішою або придбати вже готове рішення.

Гроубокс - готове рішення

Гроубокс - готове рішення
Гроубокс - готове рішення



5.Яке освітлення підходить для вирощування канабісу?

Світло, вода, повітря і земля (живильне середовище) - це 4 основні елементи, необхідних каннабісу для правильного зростання. Енергію світла рослина марихуани переробляє в хімічну завдяки фотосинтезу. Ця енергія потрібна рослині для формування нових клітин. Чим більше інтенсивність освітлення, тим вище якість і обсяг майбутнього врожаю.

В умовах відкритого грунту рослини отримують енергію сонця, але як бути, якщо ботанік вирішив культивувати канабіс в будинку? Для початку необхідно визначити відповідне джерело штучного освітлення.

Найбільш поширеними лампами в наш час є ЕСЛ, а також Днат і ЛЕД. Професійні гровери наполягають на використанні виключно ламп високого тиску (Днат), хоча численні досліди не підтвердили їх наполегливості і пріоритету. Наприклад, для культивації автоквітучого сорту канабісу немає необхідності купувати 600 ват Днат. Для автиків цілком згодиться і ЕСЛ потужністю від 150 ват.

Щоб розрахувати освітлення для своїх рослин слід враховувати обсяг гроубокса, а також кількість кущів, площу і необхідну відстань від верхівки рослини до лампи.

Якщо в розрахунок береться гроубокса площею 1 м2, то можна використовувати такі рекомендації:

  • Лампа Днат - 150-300 ват
  • Лампа ЕСЛ - 100-350 ват
  • ЛЕД - 100-300 ват

Під таким освітленням можна сміливо виростити до 5-ти кущів канабісу, а для однієї рослини такого освітлення вистачить з лихвою.

Щоб верхівка рослини не підгоріла потрібно контролювати відстань до джерела світла. Лампи ДНаТ мають властивості виділяти велику кількість тепла, тому їх розташовують на відстані 40-60 сантиметрів від куща. Використовуючи ЕСЛ або ЛЕД можна не турбуватися про підгоряння і помістити лампи на відстані в 15- 30 сантиметрів від канабісу.

Лампа ЕСЛ

Лампа ЕСЛ

Лампа Днат

Лампа Днат

Лампа ЛЕД

Лампа ЛЕД

6. Що таке режим освітлення?

Світловий режим включає в себе інтенсивність і час освітлення рослини. Фотоперіодні сорти канабісу в умовах природного середовища починають зацвітати, коли ніч стає довшою, ніж день. У середній широті такий час настає в кінці серпня-початку вересня. В умовах Індора (домашньої оранжереї) гровер здатний сам спровокувати початок цвітіння у своєї рослини.

На початковій стадії розвитку рослини необхідний світловий режим 18 \ 6, де 18 годин випадає на безперервне освітлення, а 6 годин на відпочинок. Такий режим відповідає літньому часу доби, коли сонце заходить пізно ввечері і сходить рано вранці. При такому світловому потоці канабіс нарощує зелену листвену масу і витягується вгору. Даний етап розвитку називається - вегетативна стадія. Коноплю можна тримати на вегетативній стадії кілька років, маючи постійного донора для своєї армії клонів.

Коли вегетативна стадія закінчується, а це визначає сам гровер, то рослині потрібен інший режим, що імітує рух сонця в серпні-вересні. Відтворити такі умови освітлення в домашніх умовах не складе великих труднощів. Потрібно всього лише перемкнути таймер лампи на 12 годин світла і 12 годин темряви.

Автоквітучі сорти конопель не потребують зміни режимів. Для їх вирощування рекомендується встановити таймер на 20 \ 4, де 20 годин світла і тільки 4 години ночі.

7.Яка повинна бути вентиляція?

Вентиляція є одним з головних елементів, необхідних для здорового зростання канабісу. Недолік свіжого повітря може привести до загибелі рослини. Вентиляція в домашньому оазисі відповідає за три елементи життєзабезпечення конопель:

  • вологість;
  • рівень вуглекислого газу;
  • температуру.

При недостатній вентиляції або її відсутності рослина може бути піддана захворюванню кореневої системи, загниванню суцвіть, опіків листя, а також грибкових і цвілевих епідеміях.

Щоб правильно розрахувати необхідну вентиляцію боксу потрібно виходити з правила, яке говорить: "Повітря в гроубоксі повинне мінятися не менше 30-40 разів протягом 1-її години".

Щоб підібрати оптимальний вентилятор необхідно визначити обсяг гроурума. Припустимо, що ширина гроубокса рівна 1,2 м, довжина 1,2 м і висота 1,5 м. 1,2 * 1,2 * 1,5 = 2,16 - це обсяг. Тепер обсяг множимо на кількість оновлень повітря (в нашому випадку це буде 40). 2,16 * 40 (раз на годину) = 86,4. Отже, ми отримали потужність вентилятора, необхідного для установки в бокс розмірами 1,2х1,2х1,5.

Якщо в гроурумі буде встановлений вугільний фільтр, то потужність вентилятора повинна бути трохи більшою, бо фільтр буде пригальмовувати повітряобмін.

Не обов'язково встановлювати другий вентилятор на вдув. Можна використовувати техніку пасивної вентиляції або просто встановити кулер від комп'ютера, який буде в постійному режимі наповнювати бокс свіжим повітрям.

8. Запах. Як бути?

Під час цвітіння канабіс виділяє різкий, але приємний запах. У тих країнах, де культивація конопель карається законом, поза всяким сумнівом, бокс слід оснащувати хорошим вугільним фільтром. Особливо це стосується гроверів, які хочуть вирощувати три і більше куща у себе вдома.

При виборі насіння рекомендується звертати увагу на сорти з позначкою "Слабкопахнущі". Їх цвітіння не відрізняється надмірними фарбами цитруса і спецій, а тому і не викличе підозри у сусідів.

Кожен сорт конопель має свій унікальний аромат, зустрічаються сорти, які випромінюють аміачний хімічний запах, а інші навпаки, поширюють нотки тропічних фруктів, сиру і лимона.

Якщо гроверу не представляється можливим облаштувати свій гроубокс вугільним фільтром, то можна по-старому регулярно обкурювати пахощі і придбати в спеціалізованих магазинах "глушилку запахів". Її вистачає на 60 днів.

На відміну від більшості представлених на ринку нейтралізаторів "ONA" усуває запах, а не маскує його. Даний засіб користується довірою у більшості гроверів, які не використовують при культивації вугільний фільтр.

Вугільний фільтр для вентиляції.

Вугільний фільтр для вентиляції

9. Як підтримувати вологість в боксі?

Канабіс найкраще росте при відносній вологості повітря 50-60%. При більш посушливому кліматі гровер навряд чи зможе отримати гідний урожай, а перевищення зазначеної норми може спричинити за собою утворення цвілі і всіляких грибків.

Насамперед необхідно обзавестися гідрометром. Коштує цей прилад не дорого, а користі від нього "цілісний вагон". Він підкаже Гроверу рівень вологості і допоможе вчасно зреагувати на зміну клімату в боксі.

Щоб підтримувати необхідну вологість у великих гроубоксах потрібно зволожувач повітря. Коштує він також не дорого, а замовивши його з Китаю можна порядно заощадити. Зволожувачі повітря мають вбудований таймер і мають функцію підтримки необхідного рівня вологості. Все, що потрібно від гровера - це вчасно додавати в зволожувач воду.

У маленьких гроубоксах можна обійтися старовинним методом зволоження. Гроверу знадобитися наповнена водою літрова банка. Її ставлять поблизу горщика і підливають воду при необхідності.

Секрет! За 10-15 днів до харвесту можна штучно знизити вологість до 20-25%. При такій сухості шишки почнуть "закриватися" з метою втримати вологу і почнуть виробляти велику кількість смоли.

10. Який грунт підходить для культивації конопель?

Від поживного субстрату залежить як кількість врожаю, так і необхідність внесення додаткових поживних речовин у вигляді добрив. Земля для вирощування конопель повинна мати пористу структуру і бути "пухнастою".

Початківець гровер може самостійно виготовити поживний грунт для своєї рослини, а може придбати вже готовий. Відповідними показниками мікроелементів в покупному грунті є 200 (фосфор) \ 200 (калій) \ 200 (азот). До такого грунту досить додати вермикуліт з розрахунку 2-2,5 літра вермикуліту на 5 літрів землі і субстрат буде готовий.

Обов'язково звертати увагу на рівень РН при покупці землі. Його показник не повинен перевищувати 6-6,5.

Для тих, хто вирішить самостійно виготовити грунт для канабісу можна порадити рецепт від Денні Данко:

Рецепт №1

На 20-ти літровий горщик

  • 10 літрів компостної землі;
  • 3 літри торфу або кокосового грунту;
  • 2,5 літра гумусу;
  • 3 літри вермикуліту або великого перліту;
  • половину чашки доломітового вапна;
  • 1-1,5 літра кінського гною.

Рецепт №2

На 10 літровий горщик

  • 5 літрів компостної землі (або покупного грунту з показниками мікроелементів 200 \ 200 \ 200);
  • 2 літри великого перліту або вермикуліту;
  • 1 літр кокосового грунту;
  • 0,7 літра гумусу
  • 1 літр річкового піску.

Рецепт №3 (ледачий)

На 10-ти літровий горщик

  • 7 літрів компостної або покупної землі з показниками мікроелементів 200 \ 200 \ 200;
  • 2 літри вермикуліту;
  • 1 літр кокосового волокна.

Інгредієнти грунту ретельно перемішуються і проливаються водою. Грунту дають настоятися 2-3 дні, перш ніж висадять в нього канабіс.

В умовах відкритого грунту можна використовувати землю з-під кропив'яника. Її змішують з компостною землею і гумусом і проливають водою. Збагатити зовсім мізерну землю допоможе гранульований кінський гній.

Якщо гровер висаджує автоквітучій сорт в живильний субстрат, то додавати добрива можна тільки через 40 днів від висадки паростка. Це ж правило поширюється і на фотоперіодні сорти. Якщо грунт містить всі необхідні поживні елементи, то немає сенсу "труїти" рослину в надії отримати зайвий 1-5 грам шишки. Такий експеримент може коштувати загибелі куща.

11. Який режим поливу рослин конопель?

Неправильний підхід до поливу - це головна помилка всіх початківців гроверів. Канабіс дуже любить воду і навіть прекрасно на ній росте (гідропоніка), але якщо йому постійно підливати живлющу вологу, то можна загубити рослину.

Коренева система канабісу дихає киснем, а в його відсутності задихається. При кожному поливі з грунту витісняється необхідний для життя кисень і головна мета гровера - досягти балансу між поливами і можливістю кореневої системи вільно дихати.

Пухнаста земля з додаванням вермикуліту і кокосового волокна буде сприяти швидкому всмоктуванню вологи, а також видалення зайвої води через дренажні отвори в горщику.

Щоб не допустити згубних помилок з переливами рекомендується використовувати тканинні горщики, які не дозволять волозі скупчуватися в живильному субстраті і будуть пропускати надлишки. Також можна зробити в пластиковому горщику додаткові отвори і забезпечити свою улюбленицю достатнім вмістом кисню.

Канабіс воліє послідовністю вологості та посушливих періодів. Тому початківець гровер може організовувати проміжний полив, що б поживний грунт встигав підсихати.

Поливають коноплю у міру висихання грунту перед включенням лампи після відпочинку. Однозначно відповісти на питання: "Скільки разів поливати канабіс?" - неможливо, так як багато залежить від обсягу горщика і стадії росту куща. На початковому етапі паростку потрібно лише невелика обприскування з пульверизатора, а в міру дорослішання рослини води потрібно трохи більше. Визначити необхідність поливу дорослої рослини зовсім просто, необхідно лише помацати поверхню грунту і якщо він сухий, то можна поливати. Якщо взяти до уваги усереднені дані, то на кожні 3,5 літра грунту потрібно 1 літр води.

Тканинний горщик

Тканинний горщик

12. Коли можна вносити добрива?

При розвитку куща конопель він потребує трьох основних поживних елементах: азот для нарощування зеленої маси і формування міцного стебла, фосфор для утворення великої кількості суцвіть і в калії, який стимулює виділення великої кількості смоли, а також впливає на смак і колір. Крім перерахованих елементів каннабісу також потрібен бор, залізо, мідь, хлор, натрій, кобальт, цинк, нікель, марганець і ін.

Внесення добрив при вирощуванні канабісу дуже педантична справа, особливо для початківців. Залежно від того, який сорт марихуани вирощує гровер, чи є цей сорт автоквітучим або фотоперіодним, залежить і час внесення добрив, і їх склад.

Якщо гровер культивує автоквітучій сорт канабісу на самостійно приготованому або придбаному живильному субстраті, то вносити добрива можна вже на 40-ом дні життя куща, або не вносити їх зовсім. Короткий життєвий цикл автокітів дозволяє культивувати їх на одній воді.

Справжній медичний канабіс можна отримати, використовуючи виключно органічні добрива. Хімію краще залишити для комерційних виробників.

Різниця між використанням хімічних добрив і органічних виражається в невеликому відхиленні врожайності куща. Ця різниця становить + 15% ваги готового продукту на користь "Хімії", однак смакові якості, а також кінцевий продукт завжди вище у екологічно чистих шишок, вирощених з додаванням однієї органіки.

В якості органічних добрив для вирощування автоквітучих сортів канабісу можна використовувати всілякі "компоти" на основі біогумусу, компостної землі, кінського гною, в тому числі гранульованого. Робиться він досить просто: кінський гній (гранули) замочують у відрі з теплою водою і поливають рослину з 40-го дня життя, чергуючи з водою. Такий же "чай" можна приготувати з концентрованого біогумусу.

Важливо! Добрива для автоквітучих сортів конопель потрібні лише в разі культивації канабісу в кокосовому субстраті, а також в бідних грунтах.

При культивації фотоперіодних сортів конопель, гровер вправі сам вирішувати яку підгодівлю йому використовувати. Якщо використовується високоживильний грунт, то на стадії вегетативного росту рослині буде всього вистачати, а ось стадія цвітіння вже вимагає внесення певних домішок для підгодівлі. Можна використовувати органіку або придбати хімічні добрива для цвітіння.

В даний час існує ряд виробників добрив, які пропонують комплексні підгодівлі канабісу. Продаються такі добрива в різних ємностях: одне для вегетативного росту, інше для стадії цвітіння. Не потрібно експериментувати з ними і строго слідувати інструкції.

При вирощуванні конопель на кокосовому субстраті або бідних грунтах вносити добрива можна починати через 4 тижні зростання рослини. Вносять їх за графіком і чергують з водними поливами.

За 10-15 днів до харвесту бажано припинити внесення хімічної підгодівлі інакше смак шишок буде нагадувати "вітаміни".

Добрива для канабісу зліва направо: вега, цвітіння, кінець цвітіння.

Добрива для канабісу зліва направо: вега, цвітіння, кінець цвітіння

13. Які існують техніки культивації канабісу?

На сьогоднішній день найпоширенішими техніками вирощування канабісу є:

  • SCROG
  • SOG
  • LST (low stress training)

SCROG (екран зелені) - найпоширеніший і не вимогливий метод культивації фотоперіодних сортів канабісу. Суть методу полягає в натягу сітки над зростаючими кущами конопель. Коли гілки рослини починають виступати за кордон сітки, то гровер їх загинає вниз, таким чином, формуючи "зелений екран".

Зелений екран

Зелений екран
Зелений екран
Зелений екран

Використовуючи сітку, гровер направляє зростання бічних гілок канабісу та в результаті отримує не одну центральну колу, а безліч однакових за розміром шишок (мікрофонів). З огляду на те, що вегетативну стадію можна тримати тривалий час, то всього 1-2 куща навіть в скромному боксі зможуть заповнити весь екран розміром 1х1 м.

Урожайність рослини різко зростає, адже тепер все суцвіття буде отримувати однакову кількість світла.

Рівномірний розподіл шишок при техніці "Екран зелені"

Рівномірний розподіл шишок при техніці "Екран зелені"

Мінуси методу "Екран зелені":

  • Процес загинання пагонів під сітку досить трудомісткий і вимагає щоденної уваги коноплярів;
  • Метод "екран зелені" створює деякі незручності з поливом рослин. Одна справа, коли у Вас росте 1-2 куща і зовсім інша, коли потрібно полити 5-10 рослин;
  • Не кожен сорт канабісу піддається тренуванню і загинання. Існують сорти, які утворюють лише одну центральну колу з мінімальною кількістю листя. Вони не годяться для методу SCROG
  • Каннабіс, який вирощують методом SCROG, неможливо буде дістати з боксу до самого харвесту, але ж іноді рослині може знадобитися промивання кореневої системи через надлишок добрив.

Розмір екрану безпосередньо залежить від потужності використовуваної лампи. При висвітленні 150 ват Днат просто нерозумно натягувати сітку на 2 метри квадратних. Нижче наведені усереднені площі сітки щодо потужності ламп:

  • Днат 150 - 0,4 х 0,4 метра;
  • Днат 250 - 0,6 х 0,6 метра;
  • Днат 400 - 0,7 (0,8) х 0,7 (0,8) метра;
  • Днат 600 - 1,1 х 1,1 метр;
  • Днат 1000 - 1,5 х 1,5 метра.

Відстань від екрана до лампи також залежить від її потужності.

Ось підказка:

  • Днат 150 - 20-35 см;
  • Днат 250 - 25-45 см;
  • Днат 400 - 45- 55 см;
  • Днат 600 - від 55 см;
  • Днат 1000 - від 65 см.

Гілки по сітці слід розподіляти від середини до країв. Таким чином, все центральне стебло розповзеться по екрану, а з нього будуть з'являтися все нові і нові пагони.

SOG або "Море зелені" - це ще одна класична методика вирощування канабісу. Ефективність методу складно переоцінити, адже врожайність "SOG" в 2-2,5 рази перевищує класичну культивацію. Суть методу полягає в клонуванні материнської рослини конопель.

Канабіс тримають на постійній стадії вегетативного росту і коли рослина виростає, з нього починають відщипувати пагони, які занурюють в спеціальний розчин, який сприяє швидкому утворенню коріння. Далі клонів пересаджують в маленькі горщики з живильним грунтом і деякий час тримають на вегетативної стадії для утворення стебла і листя після чого перемикають на режим 12 \ 12.

Вся принадність даного методу полягає в тому, що клони будуть мати однаковий розмір, генотип і володіти всіма характеристиками своєї матері. На одному квадратному метрі вийде розмістити до 20-30 клонів.

Плюси "SOG":

  • Підвищення врожайності рослини в 2 рази. Раціональне використання наявної площі боксу;
  • Стадія вегетативного росту в кілька разів менше звичайної, адже Гроверу не потрібен величезний кущ і він може переходити на цвітіння коли клон досягне висоти в 20-30 сантиметрів;
  • Коротше цикл - менше ризиків підхопити шкідників;
  • Обробка рослин не потребує значних зусиль, адже тепер перед гровером не великий кущ, а одна суцільна центральна колла покрита мільйонами трихом.

LST (low stress training). Суть методу полягає в тренуванні (підгину, загинах) рослини каннабісу. З самого початку життєвого циклу гровери нагинають центральну колу, а в міру зростання бічних гілок формують потрібну для них форму куща. Перевага даного методу полягає в тому, що бічні і нижні гілки рослини в достатку отримують світло нарівні з центральної колою. Такий спосіб культивації допоможе отримати більший урожай щільних шишок. (Рис 29,30,31)

14. Скільки часу зростає канабіс?

Автоквітучі сорти конопель найчастіше мають життєвий цикл від 55 до 90 днів. Якщо гровер культивує фотоперіодний сорт, то буде потрібно набагато більше часу. Стадія вегетативного зросту займе від 35 до 50 днів в залежності від сорту і 55-90 днів потрібно на стадію цвітіння.

В умовах відкритого грунту час дозрівання збільшується, як і урожай шишок. Паростки висаджують в травні місяці, а зацвітати кущ почне тільки до кінця серпня - початку вересня.

В даний час брідери вивели "Ранньоквіти" - це такі сорти канабісу, які будуть готові до харвесту вже до початку вересня. Врожайністю вони практично не поступаються фотоперіодним сортам і підходять для культивації в умовах Індора.

15. Що таке гідропонна система?

Гідропоніка - метод культивації рослин без використання живильного ґрунту. При використанні гідропонних системи розсаду канабісу поміщають в пористий, пористий субстрат типу мінеральної вати. Субстрат не володіє ніяким запасом поживних елементів і служить лише для фіксації паростка. Всі корисні мікроелементи доставляються безпосередньо корінню через живильний розчин в баку. Він складається з суміші різних хімічних елементів. Для вегетативної стадії використовують збагачений азотом розчин, а на стадії цвітіння застосовують багатий фосфором і калієм розчин.

Конопля прекрасно росте на гідропонній системі. Час дозрівання скорочується, а кількість щільних суцвіть збільшується. Використання гідропонній установки допомагає практично до 25-30% заощадити на електриці, адже життєвий цикл рослини скорочується.

Плюси гідропоніки:

  • Рослині немає необхідності розвивати величезну кореневу систему і витрачати на це великої кількості енергії. Весь потенціал сили куща буде спрямований на формування шишок;
  • Кущі канабісу цілком і повністю засвоюють розчинені у воді поживні мікроелементи;
  • Рослини конопель приносять більше врожаю;
  • Скорочується ризик захворювань і паразитів.

Мінуси гідропонних систем:

  • Ненатуральність шишок вирощених таким методом. Всі професійні гровери воліють вирощувати канабіс виключно на поживних субстратах. Кінцевий продукт вирощених конопель в грунті відрізняється високими смаковими якостями;
  • Гідропонна система коштує не дешево;
  • Вирощування канабісу на гідропонній системі вимагає від гровера більшої уваги і догляду, ніж культивація в грунті;
  • Необхідність в покупці додаткового обладнання.

Гідропонні системи широко поширені по всьому світу. На них вирощується більший відсоток всіх світових оборотів овочів і зелені й не дивно, адже така система здатна знизити витрати на енергію, а також підвищити врожайність насіння, але вимагає постійного контролю і підвищеної уважності. Початківцям коноплярам не рекомендується починати з гідропонного вирощування канабісу та відточити свої навички на грунті.

16. Які особливості вирощування канабісу в умовах відкритого грунту?

В умовах відкритого грунту коноплярі можуть очікувати величезні врожаї і ані трохи не менші розчарування. Необхідно розуміти, що вирощування канабісу в домашніх умовах більш "тепличне" і безпечне ніж культивація під відкритим небом.

У середніх широтах вирощування канабісу на вулиці пов'язано з певними ризиками. Тривалі дощі можуть спровокувати появу цвілі, а різні кліщі і комахи постійно будуть висмоктувати життєві сили з Вашої улюблениці. Велику небезпеку для плантації представляють всілякі равлики і дикі травоїдні тварини, які не проти поласувати запашним кущиком.

Зайці наприклад зможуть протягом півгодини з'їсти всю плантацію молодих паростків, а равлики з великим задоволенням об'їдять всю зелень на рослині.

Якою б непередбачуваною була природа, але вищевказані проблеми не можна порівняти з головною проблемою гровера - виявленням його плантації сторонніми людьми. Повірте, навіть сама консервативна бабуся знає як виглядає і пахне !!! канабіс. І пів біди, якщо випадкові перехожі відшматують з Вашого врожаю пару суцвітть і зовсім інша, якщо вони про це кому-небудь розкажуть.

У багатьох країнах пострадянського простору канабіс був і залишається "забороненою речовиною, тому починаючому Гроверу рекомендується вибрати таке місце для висадки плантації, яка не є співвласницею ні з грибними, ні з ягідними стежками. А місце повинне добре висвітлюватися протягом всього дня. Найкращою галявинкою буде та, де сонячні промені будуть цілувати Ваших рослин від світанку до заходу сонця.

Підбираючи місце слід враховувати особливості поливу рослин. Одна справа якщо зростає один кущ і доставити воду йому не складе труднощів й інша коли зростає 10-20 кущів. Тому краще вибирати місця поблизу озера або річки, лісового струмка.

Висадити канабіс на вулицю в надії на те, що "дощі його поллють" не найкраща думка. Навіть найсильніша злива оживлятиме грунт максимум на 12-15 сантиметрів в той час як коріння канабісу будуть перебувати на глибині 25-30 сантиметрів. Тому висаджуючи канабіс в умови аутодора потрібно бути готовим до поливу мінімум 2 рази на тиждень.

Не рекомендується пробиратися до своєї плантації однією і тією ж стежкою, а також залишати після себе сліди присутності: недопалки, пластикові пробки і т.д.

Важливо! Якщо Ви плануєте висадку декількох рослин в аутодор, то краще зробити кілька різних галявин. Якщо на одну "нападе" травоїдний "хижак" або вона буде по-варварськи знищена, то залишаться ще дві неушкоджені. Не кладіть яйця в один кошик!!!

17. Яке насіння краще підходять для вирощування у відкритому грунті?

Якщо це Ваш перший Гров, то краще звичайно ж вибирати автоквітучі сорти канабісу. Розмір растішек не притягне сторонньої уваги адже вони рідко перевищують 100-120 сантиметрів у висоту. Деякі представники автокітів і зовсім можуть похвалитися максимальним розміром в 60-80 сантиметрів. Такі кущі не будуть бачити в густій траві і випадковий грибник або ягідник навряд чи зверне на них увагу.

При виборі насіння необхідно звертати увагу на позначку "Запах". Існують як слабопахнущі сорти, так і такі, які здатні видати себе ароматом за 100 метрів. З багаторічного досвіду можна сказати, що сорт "Білий Російський" навіть при своїх карликових розмірах буде чути всім сусідам на дачі в радіусі 70-100 метрів, а ось сорт "Амнезія" поширять свій вишуканий аромат всього на 5-6 метрів.

Вибираючи фотоперіодні сорти гровер повинен розуміти, що рослини можуть перевищувати розмір 200 сантиметрів під відкритим небом, тому слід або вибирати більш тихе місце, або низькорослі сорти.

Віддаючи перевагу автоквітучим сортам канабісу, гровер зможе зібрати кілька врожаїв висадивши по черзі частину кущів в травні, кілька в червні і кілька в липні.

Не варто купувати насіння з довгим періодом цвітіння. Наприклад в північних регіонах Європи крім автоквітів і ранньоквітів неможливо виростити більше нічого. Звичайно ж брідери не стоять на місці і з кожним роком виводять все нові сорти, адаптовані під північний клімат.

Купуючи фотоперіодні сорти краще брати ті, чий період цвітіння становить 8 тижнів. Сорти з 10-12 тижневим циклом дозріють наприкінці жовтня-початку листопада. У багатьох регіонах вже будуть заморозки і кущ загине. Звичайно ж, якщо гровер живе в широтах з довгим літом, то немає потреби турбуватися про цикл цвітіння.

18. Як правильно підготувати лунку і поживний грунт при вирощуванні в умовах відкритого грунту?

До питання підготовки лунки і поживного грунту потрібно підходити заздалегідь і дуже відповідально. Якщо Ви віддаєте перевагу висаджуванню автоквітучого насіння канабісу, то їх коренева система зможе задовольнятися 15-20 літрами. Якщо до висадки під відкрите небо планується фотоперіодний сорт канабісу, то ямка повинна бути не менше 25-30 літрів в обсязі.

Ямку викопують лопатою і прямо в ній "хімічать" поживний грунт. Якщо в процесі росту куща планується внесення добрив, то цілком згодиться грунт з землі з-під кропив'янику, змішаною з вермікулітм і гумусом. Замість гумусу можна використовувати компостну землю або кінський гній.

Якщо добрив не планується вносити зовсім або їх кількість буде незначною, то до підготовці поживного субстрату доведеться поставитися серйозніше. Можна придбати вже готову грунтосуміш або приготувати самостійно. На даному етапі необхідно пам'ятати, що поживний грунт це єдине джерело необхідних мікроелементів для росту канабісу. Професійні гровери використовують суміш гумусу, кокосового грунту, вермікуліту, доломітового вапна і компостної землі. До поживного замісу можна додати дві жмені гранульованого кінського гною.

Земля "з двору" не підходить для культивації канабісу, а висадка рослин в лісі в природну землю і зовсім приречена на крах. Якщо у гровера немає можливості приготувати або придбати поживний грунт, то краще шукати місце де росте кропив'яник. Така земля найбільше підходить каннабісу і якщо в процесі росту будуть внесені добрива, то врожай може вийти досить значним.

Не варто висаджувати канабіс в "порожній", піщаний грунт. Вона не затримує вологу і не містить поживних елементів в достатній кількості.

Довідка! Заощадити на поливах допоможе гідрогель. Насипаючи в лунку живильний субстрат багато гроверів кладуть в середину 1,5-2,5 літра гідрогелю. Це чудо-засіб вміє накопичувати вологу і в період посухи безпосередньо віддавати її коріння канабісу. Використання гідрогелю на 30-40% скорочує частоту поливів.

19. Коли можна висаджувати коноплю на вулиці?

Основним сигналом для висадки кааннабіса на вулицю є нічна температура повітря. Якщо паростки конопель висадити в холодний квітень, то можна не те що не дочекатися врожаю, але і не побачити як зацвітуть Ваші паростки. Оптимальним показником вважається + 10-15 градусів вночі.

Професійні гровери також орієнтуються на "кліматичне літо" - це той час, коли середньодобова температура не падає нижче 15 градусів за Цельсієм. Якщо таке "літо" ще не встановилося в Вашому регіоні, то велика можливість замарозків, які повністю знищать всю розсаду.

20. Чи може рослина захворіти?

Хвороби канабісу часто пов'язані з кліматичними умовами або нестачею \ пересиченням мікроелементів, які містяться в грунті. У першому випадку цвілеві і грибкові захворювання можуть бути викликані надлишком вологості, а ось на другому ми зупинимося детальніше.

У кожного початківця гровера виникає пекуче бажання "подбати про свої рослини" і дати їй максимум поживних елементів у вигляді добрив і добавок, однак цього робити не можна. Поживний грунт сам по собі може містити величезну кількість азоту \ фосфору \ калію, що не буде потрібно ніяких домішок. Бували випадки, що рослина отримувала хімічний опік тільки від землі, в яку вона було посаджена.

Звичайно ж, нестача елементів також може викликати захворювання канабісу, але недолік заповнити набагато легше, ніж "вимити" надлишок. Нижче наведена таблиця з найпоширенішими захворюваннями (дефіцитами):

21. Як бути з шкідниками?

Шкідники і дрібні паразити зіпсували "кров" не одному Гроверу. Ці маленькі вампіри здатні висмоктати всі життєві соки з квітучої рослини каннабісу і становлять загрозу не тільки під відкритим небом, а й в домашніх оранжереях.

Профілактичними заходами щодо запобігання шкідників є постійний огляд листя канабісу на предмет членистоногих. Найнебезпечніших шкідників і здатних привести до загибелі конопель повинен знати в обличчя кожен гровер.

Білокрилка

Білокрилка

Даний шкідник представляє собою крихітного метелика (2-3 мм), який володіє двома парними перловими крильми. У білокрилки жовте тіло яке, що здається, оповите шаром пилку. Ця комаха відкладає видовжені личинки, які мають зеленуватий колір і можуть зливатися з відтінками листя канабісу. Білокрилка атакує нижню частину листа і харчується соком конопель.

Після нападок комахи на поверхні листя зберігаються липучі виділення, які можуть служити осередком розвитку деяких видів грибків. Після атаки білокрилок зелень конопель покривається блідо-помаранчевими цятками і незабаром відсихає.

Чому білокрилка атакує:

Комаха дуже любить тепло і вологу і охоче селиться в гроубоксі.

Захисними заходами проти цієї комахи виступають:

  • контроль вологості повітря в гроубоксі;
  • обов'язково витримувати відстань між кущами;
  • хороша система вентиляції;
  • хороший живильний ґрунт, який дозволить рослині виробити стійкий імунітет.

Що робити якщо ворог атакував?

  • в гроубоксі обов'язково повісити липучку проти комах;
  • регулярний профілактичний огляд листя;
  • оприскування з пульверизатора листя конопель розчином мила або настоєм часнику.

Блошка конопляна

Блошка конопляна

Даний шкідник - це маленький чорний жук розміром до 3 мм. Має насичено зелене забарвлення із мідним відливом. Жук відкладає яйця на внутрішній стороні листя. Личинки мають насичено жовтий колір. Щойно вилупившися комахи починають активно атакувати кореневу систему конопель і можуть завдати фатальної шкоди.

Блошки люблять посушливий клімат, а відкладені яйця здатні перенести навіть мінусову температуру.

Як протистояти блохі:

Для того щоб уникнути появи блох на ранній стадії розвитку канабісу рекомендується створити рослині сприятливі умови для зростання на вегетативної стадії:

  • збагачена земля або добрива для вегетативного росту;
  • використання інсектицидів.

Необхідно обробити розчином кущі з пульверизатора.

Кліщ

Кліщ

Ці комахи настільки малі, що розглянути їх неозброєним оком вийде тільки на пізній стадії ураження канабісу. У цей момент кущ може бути затягнутий прозорою павутинкою, по якій пересуваються маленькі чорні точки.

Впізнати атаку кліща зовсім не складно. Він залишає після себе жовтуваті точки на листі. Комахи впиваються в листя і стебла, висмоктуючи всі життєві соки.

Які бувають кліщі

Найбільш розповсюдженими шкідниками з роду кліщів є: Цикломеновий і Павутинний кліщ.

Цикломеновий настільки крихітний, що його просто не можливо розглянути без мікроскопа. Вони нагадують невелике скупчення пилу на вивороті листя. Ці комахи відмінно розмножуються і гублять канабіс в посушливий період, а також при відносно високій вологості.

Павутинний кліщ розвивається в більш посушливі періоди, і для запобігання його розмноження рекомендується обприскувати кущ канабісу водою з пульверизатора час від часу. Павутинний кліщ не переносить ультрафіолетових променів, тому професійні гровер іноді проводять УФ опромінення своїх кущів конопель.

Як перемогти кліща:

  • оприскування листя канабісу розчином піретруму;
  • якщо стадія атаки кліща набрала критичних обертів, то з ним допоможе впоратися препарат «Актелік».

Існує ще безліч шкідників, здатних знекровити канабіс. У цей список можна віднести:

  • капустянки;
  • цвіркуни;
  • сціріди;
  • гусінь;
  • равлики;
  • червеці борошнисті;
  • слимаки;
  • трипси.

22. Як визначити готовність канабісу до збору?

Момент харвесту - кульмінація конопляного хобі кожного гровера. За спиною залишилися хвилювання і поливні клопоти. Рослина вже розкрило весь свій потенціал, виблискує мільйонами тріхом, а зелене листя злегка підсохло. Залишається одне важливе питання: чи готова рослина до зняття?

Дозрівання канабісу відрізняється в залежності від культивованого сорту. Тимчасова різниця між різними сортами може обчислюватися не тільки днями, а й кількома тижнями. Підібравши правильний час для збору свого врожаю, гровер отримає ароматні і високоактивні шишки з максимальним вмістом ТГК і відмінними смаковими характеристиками.

Основним показником готовності канабісу вважається не вказаний виробником насіння термін на упаковці, а скоріше фізиологічні особливості куща. Щоб визначити "момент Х" Гроверу потрібно під збільшувальним склом поглянути на тріхоми.

Злегка помутнілі кристалики без переваги бурштинового відливу свідчать про високу концентрацію психоактивних речовин в канабісі та натякають Гроверу на готовність врожаю до збору. Пізніша стадія "помутнілих бурштинових трихом" говорить про те, що ТКГ почав окислятся і перетворюватися в КБД. Такій марихуані властивий глибоко седативний ефект з легким притупленням. Другою явною фізіологічною ознакою є зовнішній вигляд тріхоми коноплі. Більшість V- образних вусиків повинні потемніти і придбати коричневий колір.

Серед гроверів завжди були і будуть гурмани. Одні вважають за краще злегка перезрілийі канабіс, який викликає стоун, а інші збирають урожай, коли трихоми досягають молочного кольору. Вважається, що зібрані в такий період шишки надаватимуть піднесений "Хай" - ефект, що супроводжується ейфорією і підвищеною комунікабельністю.

З досвідом приходить і внутрішнє почуття, але яке спираються коноплярі при визначенні часу збору врожаю. Поки досвід відсутній, початківцям коноплярам рекомендується збирати урожай за класичною схемою: коли 50 \ 60% трихом придбають бурштиновий відлив.

Молочні і прозорі трихоми

Молочні і прозорі трихоми

23. Як правильно збирати врожай?

Перед початком збору врожаю Гроверу слід мати на увазі, що всі хімічні добрива й підгодівлі і добрива відкладалися в "тілі" куща і, безсумнівно, вплинуть на смакові якості конопель. Щоб очистити канабіс від зайвих домішок рекомендується припинити внесення підгодівлі мінімум за 10 днів до передбачуваного харвесту. Поливати кущик весь цей час слід чистою, а краще дистильованою водою. При використанні горщика для культивації конопель потрібно поливати водою з таким розрахунком, щоб 1 \ 9-1 \ 10 рідини виходила через дренажні отвори.

Якщо канабіс культивувався за допомогою гідропонних систем, то слід також замінити живильний розчин звичайною водою.

За кілька днів до зняття врожаю полив або зовсім припиняють, або зводять його до мінімуму. Дана техніка застосуються для того, щоб рослина втратило вологу. Це прискорить процес сушіння, а також підвищить виділення смоли.

Останнім етапом підготовки рослини до харвесту є повне позбавлення освітлення куща на 1-3 дні. У повній темряві рослина випробує певний стрес і почне виділяти рекордну кількість липкої смоли. В умовах відкритого грунту таку процедуру зробити проблематично, а ось в домашній оранжереї цілком можливо.

24.Як сушити канабіс?

Існує кілька своєрідних "шкіл" або "груп по перевагах", на які розділилися думки гроверів щодо правильного збору та сушіння врожаю.

До першої групи належать "класичні" гровери, які вважають за краще підходити дуже відповідально до збору врожаю, а їхні рецепти сушки рослин можуть зайняти від одного до 3-х місяців. Як правило, прихильники класичного збору канабісу воліють виривати канабіс разом з кореневою системою і сушити кущ цілком, але не відривати від нього жодного листочка. Їх переконання зрозумілі, адже рослина продовжує жити, незважаючи на те, що вона зрізано або вирвана з коренем.

З причини відсутності поживних елементів, які рослина споживала з грунту, канабіс починає споживати все найкорисніше з листя, кореневої системи, багатою цукрами, а також стебел. І всі ці "корисності" під час сушки переходять в суцвіття. Таким чином, гровер дозволяє рослині природним чином висохнути. Сахара, що містяться в кореневій системі здатні наділити дим особливо міцним смаком, але після правильній підготовці шишок він зникає.

Рослина, висушена таким варіантом, неймовірна приємна на смак, а ефекти непорівнянні з різаною і кришеної шишкою. Дана техніка рекомендована для конопель, культивованих на органічних підгодівлях.

До другої групи належать прихильники швидкого манікюрінга куща, поки він ще стоїть в горщику. Як правило, гровери або зрізають кущ, а потім його манікюрять або навпаки. Деякі коноплярі на додаток до всього ще й розділяють гілки куща для більш швидкого сушіння. Такі способи підходять скоріше комерційним виробникам канабісу, а не початківцям гроверам, які вперше виростили один-два кущики ароматної марихуани.

Вибір способу сушіння, звичайно ж, залишається за гровером, але свій перший урожай рекомендується висушити цілим кущем.

Одною з головною умовою якісної сушки канабісу є неспішність. Висихання конопель не повинно бути стрімким. Кожна шишка повинна поступово і рівномірно відпускати з себе вологу. Якщо зовнішні суцвіття висохнуть занадто швидко (поверхнева сушка), то ускладниться відтік води з серединних суцвіть. На етапі сушіння канабіс повинен втратити 70-80% власної ваги - таку кількість води міститься в кущі.

Приміщення, в якому планується сушка конопель має бути добре провітрюваним. Або повітря повинне циркулювати за допомогою вентилятора або кондиціонера, або природним чином. Ключовою вимогою до приміщення є повна темрява і сухість. Найкраще сушити канабіс при відносній вологості повітря 40-50%. Звичайно ж вночі вологість буде підвищуватися, але це необхідно для завершення всіх біохімічних процесів в стеблах рослини. Сонячне світло руйнує ТГК, тому вимоги до повної темряви обов'язкові для керівництва.

Температура повітря в приміщенні повинна бути в межах + 18-25 градусів за Цельсієм. При більш високій температурі і низькій вологості повітря урожай висохне дуже швидко, а при надмірній волозі і прохолоді існує ризик виникнення цвілі і грибків.

Відмінним варіантом для сушки коноплі є гроубокс, а також комора або горище.

25. Що таке curing і як його робити?

Основною метою curing є виведення з висохших шишок канабісу залишкової вологи, а також завершення всіляких хімічних процесів. В процесі curing відбувається часткова ферментація готового продукту, що позитивно позначається на кінцевих смакових якостях.

Для витримки (curing) конопель найкраще підходять літрові, півлітрові скляні банки з закручуючими кришками. Такі ємності не дозволять шишкам зсохнуть і допоможуть запобігти подрібненню. В процесі витримки коноплі необхідна невелика вологість, а також свіже повітря (кисень).

Час curing може займати від 2-х тижнів до 2-х місяців в залежності від умов і щільності шишок. Процес витримки помітно покращує смак і активність марихуани. Все що потрібно від гровера - це дотримуватися технології.

Визначити готовність шишки до етапу витримки дуже просто. Досить зігнути найтонше стебло сухого куща. Якщо чується дзвінкий хруст, то час настав. Більш товсті стебла не повинні хрустіти.

Шишки відокремлюють від гілок і складають в герметичну скляну ємність, не досипаючи приблизно 2 \ 3 від обсягу. Суцвіття не потрібно ущільнювати. Ємність з шишками кладуть в темне і холодне місце. Дуже добре підходить для цих цілей відділ для овочів в холодильнику або льох.

Наступним завданням гровера є якомога довше дозволити каннабісу самостійно висохнути. У закритій ємності залишилася вода у внутрішніх шарах шишок, яка перерозподілиласяя по всьому суцвітті, а поверхня врожаю злегка розм'якшиться і зволожиться. Даний процес буде супроводжуватися появою конденсату на стінках банок. Щоб уникнути появи цвілі ємність необхідно 1-2 рази в день провітрювати, акуратно перетряхувати шишки.

Відносна вологість для витримки шишок складає 55-65%. Стежити за її рівнем можна за допомогою гідрометрії, розташованої в банці з урожаєм.

Готовність шишки можна визначити по її вазі. Якщо ваги покажуть нетто в 25% від початкового ваги, який був після зрізу куща, то можна робити висновок про повну готовність.

26. Як найкраще зберігати канабіс?

Зберегти чудовий смак селекційної марихуани без втрати якості допоможуть щільно закриті ємності, а також вакуумні контейнери і пакети. Єдиним мінусом вакуумних пакетів може виступати сторонній запах плівки, який переноситься на суцвіття конопель. Зберігають канабіс в повній темряві і легкій прохолоді.

При сприятливих умовах зберігання шишки можуть лежати до 7-ми років без втрати своїх смакових якостей і психоактивних ефектів. Сатівні сорти канабісу при тривалому зберіганні можуть стати трохи м'якшими і придбати найчистіший "Хай" - ефект. Як і дороге вино, з віком канабіс стає тільки краще, а всі негативні реакції у вигляді параноїдальності, прискореного серцебиття і інших побічних ефектів зводяться до мінімуму.

Зберігання Індічних сортів тривалий час практично не відбивається на якості суцвіть. Ефект злегка знижується, але не критично.

Тільки правильно підготовлений урожай канабісу буде довго зберігатися, і радувати гровера своїм ефектом.