Вирощування каннабісу - це щорічна пригода, адже протягом сезону гроверам доводиться долати безліч підводних каменів. Найприємніший і хвилюючий етап — дозрівання шишок та наближення харвесту, коли фермери можуть повністю насолодитися плодами своєї праці. Визначення вдалого моменту для збирання суцвіть та грамотна заготівля врожаю – важливі кроки на шляху отримання якісного сортового стаффа.

Зміст

  • Трихоми під збільшувальним склом
  • Відтінки смолистих залоз – головна ознака зрілості рослин
  • Як правильно збирати врожай?
  • Де та як сушити?
  • Зберігання та пролікування
  • Регідратація

Оптимальний час збирання врожаю — тема, що часто обговорюється, серед коноплярів. Хоча існують різні керівництва та інструкції, багато хто з них суперечить один одному або не зовсім зрозумілий.

Занадто ранній або надто пізній харвест може суттєво вплинути на силу та аромат марихуани. Не менш важливі подальше сушіння і зберігання, оскільки багато активних речовин, що містяться в суцвіттях і листі, легко руйнуються.

Виробники насіння зазвичай вказують час збирання врожаю або період цвітіння кожного сорту. Ця інформація є хорошим орієнтиром для гроверів, однак слід враховувати, що це лише приблизний показник.

Особливо це стосується сортів, що культивуються у відкритому ґрунті. На швидкість дозрівання впливає погода та мікроклімат місця вирощування (висота над рівнем моря, вологість, освітленість тощо). Крім того, кожна рослина унікальна, і може статися так, що кущі одного і того ж стрейну дозріють з різницею в кілька тижнів. Проте загалом, що більш генетично стабільним буде сорт, то меншими будуть ці відмінності.

Період цвітіння відображає кількість тижнів, що проходять між появою перших бутонів та повним дозріванням шишок. Під кінець сезону у кущів мають з'явитись явні ознаки зрілості. Листя почне купувати осінні кольори - від жовтого до темно-пурпурного, а найбільше листя зав'яне.

Приквітки — маленькі листки, що оточують маточки, — закриваються (якщо сталося запилення, вони захищають насіння), а приймочки, що стирчать з них, починають зморщуватися і стають коричневими. При найближчому розгляді на бошках та навколишньому листі можна побачити шар смоли, який у зрілих рослин має молочно-білий колір.

Трихоми під збільшувальним склом

Шар липкої, ароматної смоли на шишках та листі конопель складається із спеціалізованих залоз, званих трихомами. Існує кілька типів тріхом, і вони покривають майже кожну частину рослини.

Деякі служать захисту від шкідників або залучають запилювачів своїм запахом. Трихоми на листі збільшують відображення падаючого світла і знижують їхню температуру. Крім того, вони запобігають втраті води та захищають листя від механічних пошкоджень.

Залежно від розташування та функцій трихоми розрізняються за формою, розміром, кількістю клітин та морфології. Загалом їх ділять на дві основні категорії: залізисті та незалізисті.

З рекреаційного погляду нас цікавлять залізисті трихоми. Вони виробляють речовини з психоактивним та терапевтичним потенціалом — каннабіноїди, терпени та флавоноїди. Найбільша концентрація залізистих тріх знаходиться на квітках і навколо них.

Негландулярні трихоми (незалізисті) або цистоліти виглядають як маленькі прозорі волоски. На відміну від них, залізисті трихоми мають округлу вершину, що нагадує капелюшок гриба. Саме всередині цього крихітного ковпачка виробляються цінні речовини, завдяки яким коноплі набули світової популярності.

Найчастіше ми зустрічаємо залізисті трихоми, які складаються з довгого стебла та головки, але зустрічаються і залізисті трихоми без стебла. Вони складаються з декількох клітин і нагадують мініатюрні крапельки, також містять активні речовини, але в менших концентраціях.

Неозброєним оком різницю між окремими трихомами практично непомітні. Однак якщо озброїтися лупою або мікроскопом, то можна розглянути поблизу не тільки відмінності між різними видами тріхом, але і їх колір.

Відтінки смолистих залоз - головна ознака зрілості рослин

Верхівки залізистих тріхом служать резервуаром, в якому зберігаються каннабіноїди, що утворюються, терпені та інші речовини. Уважно спостерігаючи за їх кольором та прозорістю, ми можемо більш точно визначити рівень зрілості наших рослин. І тому необхідно озброїтися мікроскопом зі збільшенням щонайменше 30x.

Верхівки незрілих тріхом прозорі, і канабіс, зібраний на цій стадії цвітіння, буде позбавлений смаку, запаху та лікарських властивостей. У більшості сортів поступове потемніння та фарбування трихом можна спостерігати з шостого тижня цвітіння – це ознака дозрівання та збільшення виробництва активних речовин. Спочатку головки набувають молочно-білий відтінок, у міру дозрівання він змінюється від світло-до темно-бурштинового.

Оцінка психоактивності та потенційних ефектів конопель, по частці пофарбованих тріхом є широко використовуваним методом. Вважається, що шишки з найбільшою часткою тріх молочного кольору містять найбільшу кількість активних речовин.

Темне забарвлення смоли є ознакою деградації активних каннабіноїдів - наприклад, ТГК до каннабінолу (CBN) або КБД до каннабілсоїну (CBE). Проте деякі експерти вважають, що така рання деградація — це міф, і що справді зрілі суцвіття можуть мати високу частку янтарного кольору.

Згідно з масштабним дослідженням, проведеним Самантою Міллер, президентом і вченим каліфорнійської аналітичної компанії Pure Analytics, рослини мають найбільший лікарський потенціал на пізніх стадіях цвітіння. Міллер докладно вивчила потенціал дванадцяти сортів конопель, вирощених у різних умовах протягом двох років, та виявила, що найвищі рівні активних сполук були у шишках із співвідношенням бурштинових та молочних тріхом у діапазоні від 3:2 до 4:1.

Як правильно збирати врожай?

Якщо ви вирішили, що настав час харвесту, перед початком роботи підготуйте кілька основних інструментів. За допомогою секатора легко зрізати навіть товсті деревні стебла. Для більш тонкої роботи краще використовувати спеціальні ножиці для обрізання або будь-які ножиці з гострими кінцями.

Смола, що виділяється з суцвіття при обрізанні, не тільки приємно пахне, але й надійно прилипає до будь-якої поверхні, а також рук. Для очищення інструментів найкраще підійде ізопропіловий спирт. Після збору врожаю найпростіше змастити долоні та пальці звичайним столовим маслом та вимити їх теплою водою з милом. Деякі садівники страждають від легких алергічних реакцій, які проявляються у вигляді висипу в місцях зіткнення шкіри і свіжої смоли. У таких випадках рекомендуємо одягати рукавички та захисний одяг.

Приступивши до харвесту, ми починаємо з найстиглих суцвіть і, при необхідності, можемо збирати рослини окремими партіями, щоб усі бутони встигли дозріти на наш смак. Окремо зрізані гілки спочатку очищають від найбільшого листя, після чого його можна підвісити у відповідному місці для сушіння. Радимо залишити дрібне листя навколо шишок і обрізати його тільки після висихання.

Альтернативним методом стане ретельне очищення гілок від усіх листків відразу після збирання врожаю. На думку деяких гроверів, шишки, оброблені таким чином, кращої якості, оскільки ретельний тримінг підвищує концентрацію трихом у готовому продукті та покращує його смакові властивості. Однак цей процес займає чимало часу.

Де та як сушити?

Як правило, свіжий канабіс містить від 70 до 80% води. Придатним місцем для просушування сировини стане темне приміщення, що добре провітрюється, де температура буде підтримуватися на рівні 20 °C, а відносна вологість — в діапазоні від 40 до 50%. У таких умовах найбільшим суцвіттям потрібно два тижні, щоб нормально висохнути, а дрібніші шишки будуть готові вже через тиждень.

Визначити, чи просохла марихуана, дуже просто. Достатньо взяти гілку і зігнути її - якщо стебло легко ламається, сировина готова до подальшого зберігання, тоді як у невисушених суцвіть він залишається гнучким. Протягом усього процесу бутони ретельно оглядаються, щоб вчасно виявити плісняву, що утворилася. У таких випадках ми викидаємо зіпсовані частини та оперативно сушимо решту врожаю.

Якщо нам потрібен максимально швидкий результат, ми можемо відокремити шишки від стебел та помістити їх на спеціальні сітки. Ми також можемо підвищити температуру та знизити вологість у приміщенні. Сушити каннабіс на світлі або навіть у духовці не рекомендуємо, тому що рекреаційний потенціал безповоротно втрачається. Крім того, занадто швидке сушіння призводить до того, що суцвіття набувають неприємного зовнішнього вигляду, запаху і смаку.

Зберігання та про лікування

Цінні властивості конопель обумовлені не тільки каннабіноїдами, але й іншими речовинами. Зокрема, ароматичні терпени вступають у синергію з каннабіноїдами у так званому адитивному ефекті, посилюючи суб'єктивні зміни у свідомості та тілі. Для того щоб максимально зберегти властивості терпенів або посилити їх дію, важливо дати канабісу як слід дозріти після просушування, а потім правильно зберігати його. Як і у випадку з вином, сприятливі умови та час роблять звичайний продукт унікальним.

Якщо шишки тривалий час зберігалися в невідповідних умовах, це обов'язково позначиться на їх якості, силі та ефектах. THC-A, який в ідеалі повинен бути перетворений на бажаний ТГК, перетвориться на CBN, що має досить седативну дію, що сприяє сну. Не зберігайте свіжий канабіс у холодильнику, оскільки це збільшує ймовірність появи цвілі. Також не піддавайте марихуану тривалому впливу свіжого повітря.

Відокремте висушені квіти від стебел і зберігайте їх у скляних ємностях з герметичною кришкою у прохолодному темному місці. Це найкращий спосіб зберегти всі терпіння. Перші два-чотири тижні регулярно відкривайте банки щодня, щоб коноплі могли випаровувати зайву вологу. Цей процес відомий у професійному середовищі гроверів як пролікування.

Крім того, якщо при відкритті ємності з'являється запах аміаку, можливо, вам необхідно знизити рівень вологості в приміщенні або залишити банки відкритими на більш тривалий час. Досвідчені гровери часто радять залишати контейнери відкритими приблизно на три години.

Поступово ми можемо спостерігати зміну кольору шишок та розвиток терпенового профілю. Це відбувається завдяки ферментам, що розщеплюють хлорофіл, та хімічним реакціям між терпенами.

Підтримуйте температуру навколишнього середовища близько 22 ° C та вологість близько 59-63%. Щоб контролювати ці параметри, придбайте недорогий гігрометр. Зберігайте різні сорти окремо, щоб аромат кожного стрейну міг повністю розкритися.

Регідратація

Якщо ви відчуваєте, що пересушили стафф, не панікуйте! Іноді здається, що шишки дуже сухі, навіть якщо всередині все ще є волога. Рекомендується залишити їх у закритих банках як мінімум на 2-3 дні, щоб подивитися, чи не почне волога виходити на поверхню зсередини суцвіть.

Якщо шишки, як і раніше, здаються сухими, тоді ви можете їх регідратувати. Один із найпопулярніших способів - покласти в банки апельсинову шкірку. Суцвіття швидко наберуть вологу та набудуть кислого цитрусового аромату. Більш нейтрального запаху можна досягти, використовуючи шкірку яблук. Головне правило тут - не забути про банки на довгий час, шишки можуть стати занадто вологими і в них може статися цвіль.

Деякі також використовують невеликі скибочки хліба чи листя свіжого салату. Професійні гровери поміщають шишки у зволожуючі пакети для сигар Boveda - вони здатні вільно пропускати вологе повітря, при цьому не віддаючи води. Через кілька тижнів або місяців суцвіття мають стати зрілими, але не пересушеними. Шишки ставатимуть все краще протягом 6 місяців. Подальше пролікування не матиме великого ефекту.

Оптимально проліковані бутони тверді на дотик, але не повинні розсипатися на пил при стисканні. Оброблений таким чином матеріал може зберігатися протягом декількох місяців до двох років.