Каннабіс - ліки або наркотик?

Усе залежить від дози. 500 років тому лікар Парацельс стверджував, що мала доза ліків, збільшуючись, перетворюється на отруту. Організм людини, особливо його печінка завжди відрізнить вплив чарки і цілої пляшки. Але медичні та навколомедичні округи поки що з великим небажанням розглядають в подібному ключі тему відомого багатьом каннабісу (посівна індійська конопля, Cannabis Sativa).

Не всі згодні з тим, що знаменита марихуана, яку роблять з каннабісу, впливає на організм людини аналогічним «методом правильної міри».

А між тим, це факт. Невеликі дози коноплі є прекрасними ліками.

«Каннабіс - в медицину» - каже суспільство, що існує в Європі в наш час. Це союз фармакологів, лікарів, які говорять німецькою. А головне - в нього входять пацієнти. Вони домагаються дозволу використовувати коноплю в медицині. Основний аргумент на захист лікувального використання конопель - хворим, які страждають від шкідливої дії звичайних ліків, необхідна допомога. Голова цього товариства, Франьйо Гротенхермен (Franjo Grotenhermen) - лікар з Кельна. Він стверджує, що каннабіс використовувати в медицині почали ще в давніх традиціях Індії, Китаю і Єгипту.

Каннабіс - ліки або наркотик?

У середині XIX століття саме з колоніальної на той час Індії британські медики принесли знання про каннабіс - траву для лікування. Тоді конопля, оцінена по заслузі за болезаспокійливий, седативно-розслаблюючий і антизапальний ефект потрапила в європейські медичні підручники.

Нова речовина, проте, вимагала додаткових досліджень. З'ясувалося, що в коноплях кількість активної речовини в цілому нестабільна, і разом з цим потрібно точне дотримання дозування. Вчені-фармакологи ретельно вивчили питання, і сьогодні вже точно відомо, що саме корисного містить конопля. Це 480 хімічних сполук, а головна діюча речовина, на думку фармакологів - дельта-9-тетрагідроканнабіол (Δ9-ТГК, Δ9-THC).

А найважливіший прорив у цій сфері стався 25 років тому. Вчені, ретельно вивчивши людський організм, змогли знайти і описати так звані каннабіноїдні рецептори. Вони є в деяких органах людини, в імунній системі і в мозку. Найбільша кількість цих рецепторів розташована в «больових» ділянках мозку. Як наслідок, коноплю найчастіше пробують використовувати для боротьби з хронічними болями - мігренню, пошкоджених нервах і навіть при порушеннях опорно-рухового апарату дегенеративного характеру.

ТНС стимулює апетит, усуває нудоту у хворих на рак та СНІД. Ця здатність THC і вивчена найкраще. Речовини, які містяться в коноплях, стимулюють апетит і пригнічують почуття нудоти. А саме з нудотою і відсутністю апетиту стикаються хворі із злоякісними пухлинами - в наслідок хіміо- і променевої терапії. Хворі просто не в змозі вживати їжу, і використання ТНС могло б реально допомогти в цьому питанні (звичайно ж, у разі легалізації).

Позитивна дія конопель відзначена при лікуванні захворювань очей, особливо підвищеного внутрішньоочного тиску. Це вивчено і підтверджено дослідженнями - всередині орбіти тиск під дією каннабісу знижується на 50%.

Передозування конопель - ось воістину спірне питання. Цей стан може бути небезпечним для психіки, але не для життя хворого - рецепторів, що реагують на каннабіс, немає в довгастому мозку і його центрах, що мають життєво-важливе значення.

Але каннабіс в більшості країн офіційно заборонений.

Конопля - рослина вперта, її паростки пробиваються до світла в різних частинах світу. Дронабінол - саме так називається синтетичний THC, його використання дозволено в 1985 році в США. Марінол (саме під цією торговою маркою випускають дронабінол) трохи пізніше був дозволений і в Канаді.

Не відстає і Західна Європа, активно досліджуючи лікувальний ефект конопель. Три британські клініки досліджують дію на хворих зі СНІДом синтетичного ТНС, екстрактом конопель і плацебо.

Цікаво розгорнулася історія з коноплею в Німеччині. Пацієнти Федерального інституту медикаментів і парафармацеї в Берліні можуть подавати заявки, щоб використовувати медикаменти, що містять ТНС. Це постановив Федеральний конституційний суд Німеччини. Однак поки, завдяки чиновникам, рішення має односторонню дію. Просити можна, отримувати ні. Всі подібні прохання були відхилені.

Але вперед вирвалася сусідня Швейцарія. Тут вже є такі ліки у продажі, потрібно тільки кордон перетнути.

Ну а в нашій країні сьогодні дискусій на цю тему використання THC не ведеться. Питання про такі препарати не актуальні.

Тут домінує сувора народна традиція - міцні напої лікують все.

Недостатньо підстав для впровадження відомого з прадавніх часів лікувального досвіду ...

Cannabis

Конопля, Cannabis- сімейство тутових, підродина Конопльова. Цей рід рослин містить 2 види:

· Конопля звичайна, Сannabis Sativa- стебла дають волокно, плоди - масло. Рослина однорічна, традиційно дводомна, має різкий запах.

· Конопля індійська, Сannabis Indica- від основи дуже сильно розгалужена, містить у великій кількості наркотичні смолисті речовини; не підходить для виробництва масла і волокна. З неї роблять гашиш, її використовують в медицині; деякі дослідники вважають її різновидом конопель звичайної (var. indica).

-Жіноча рослина - матерка, велика, з густим листям. 

-Чоловіча рослина - посконь. Жіноча дозріває пізніше чоловічого на 40-50 днів. Дає волокно. Збирати матерку найкраще в період, коли вона дозріває. Для посконі найкращий час збору - закінчення цвітіння, пізніше вона сохне і забиває врожаї матерки. Тоді й матерка дасть мало волокон і вони будуть не кращої якості. Однодомні рослини також зустрічаються. У СРСР велися роботи по успішному виведенню однодомних конопель. Вони були зручніше в прибиранні, збиралися не за два, а за один термін. Був також виведений сорт конопель з чоловічою і жіночою рослиною, які дозрівали разом. Висота стебла рослини коноплі може бути 5-7 м. Густота крони залежить від щільності зростання. Листя має пальцево-складну форму, є прилистки. Квітки у конопель невеликі і непоказні. У чоловічих є волосисті, у жіночих - колосовидні суцвіття. Чоловіча квітка складається з оцвітини з 5-ма білувато-зеленими листами, також є 5 висячих тичинок. У жіночої квітки є невелика оцвітина, вона нероздільна і оточує підставу зав'язі на зразок чаші. Є плід-горішок, він містить насіння, де зігнутий зародок з ендоспермом, який розвинений слабко. У насінні є багато масла, досить жирного, його 30-35% і білків 18-25%.

Прийнято вважати Західну Азію та Індію батьківщиною конопель. Там її розводили для масла і волокна. Це відбувалося набагато раніше християнської ери. Дикі коноплі як бур'ян зустрічалися в посівах на Північному Кавказі, в Європейській частині СРСР, Казахстані і Західному Сибіру. Це була сильногілляста рослина з дрібними плодами, листя легко осипалося, мало відтінок мармурово-бурого кольору. Цей вид виділили як var. spontanea (Сannabis ruderalis). 

Є конопля культурних видів. Її ділять на дві форми: європейську і східно-азіатську, більш високу, до 4 м і більше. Європейські сорти бувають скороспілими, низькорослими північними. А також середньо-російськими і, нарешті, південними - пізньостиглими, високорослими і більш цінними. Серед них - італійський, він же болонський або пьемонтський сорт. У східно-азіатських сортах виділяють приморський, японський, китайська ect.

Каннабіс - ліки або наркотик?

Прядильне волокно в коноплях розташоване пучком по стеблу, поблизу поверхні, в районі перецикла. Іх ще звуть лубовими волокнами, хоча це не зовсім вірно. Волокна в стеблі займають десь 20-26% ваги. Окремі клітини, елементарні волоконця, складені в пучки. Волоконця довжиною 5-55 мм, і 18-25 мм в товщину, вони відносно задерев'янілі і міцно приклеєні один до одного.

По земній кулі конопля широко поширилася як оброблювана культура. Зростає від заполяр'я до тропіків (25-30 ° Пн. Ш.). Основна маса посіву конопель розташована десь між 40 і 55 ° с. ш .. В основному це було в СРСР. У 1934 році тутешній посів конопель почали відновлювати. У 1934 коноплю сіяли на площі 598 тис. Га. У 1936 посів зайняв площу 680 тис. Га. Це склало 4/5 світової площі конопель. Тоді, у березні 1934 РНК СРСР і ЦК ВКП (б) передбачив спеціальні пільги і привілеї за посів коноплі на заплавних, присадибних і садибних угіддях. У 1933-34 в СРСР заготовляли з конопель прядильне волокно 39,4 тис. т, а в 1934-35 - 44,9 тис. т. У 1933 у великій промисловості Радянського Союзу виробляли з насіння конопель масла 5,0 тис. т , а в 1934 - 6,3 тис. т.

"Домагайтеся високих показників у своїй роботі! Збільшуйте виробництво конопель. Беріть приклад зі знатного конопляра Олександра Хрипунова!" - це зміст радянського плаката 1930 року.

85 тис. Га займають посіви конопель в Західній Європі та в Італії. Більш ніж 30 тис. Га конопель висівають в Югославії, Румунії, Угорщині, Польщі, Франції, Чехословаччині. У Болгарії, Іспанії засівають по 5-10 тис. Га. Корея з 30 тис. Га лідирує в азіатських країнах. Японія і Китай сіють по 7 тис. Га. Значення в 1 тис. Га. не перевищує посів конопель в інших країнах.

Практичне значення серед безлічі географічних видів конопель можна відзначити в кількох. Середньоросійську коноплю обробляли на волокна і насіння в середній смузі СРСР. 125-150 см висота її стебла, 90-110 днів період вегетації. Японська, італійська, і північно-кавказька - південні види конопель. Їх відрізняє високе стебло, до 3 м, 120-150 днів період вегетації, зріє на південному сході і півдні, а також колись в СРСР, в середній смузі. З довгих і міцних волокон конопель роблять канати, снопов’язальні шпагати, цінні снасті для риболовлі, спеціальні грубі тканини і т. д. Всі промислові сільськогосподарські галузі збільшували тоді попит на вироби з пеньки. Волокно котонізовували (бавовноподібно) і змішували з шерстю і бавовною. У їжу зараз вживається масло з насіння конопель. Також воно йде на виробництво оліфи і фарб.

Колись відстале коноплярство СРСР змінили за допомогою соціалістичної реконструкції. Для сільського господарства розгорнули рух стахановців, для коноплярів зокрема. Урожай конопель помітно виріс. Керівники Партії провели в 1936р. в СРСР спецнараду серед передовиків по збору льону та конопель. Стахановців-коноплярів нагороджували орденом Союзу. Тоді коноплю просували планово на нових південно-східних і південних районах. Просували в Дніпропетровську, Одеську обл., Киргизію, Казахстан, де створювали міцну виробничу базу для виведення конопель в більш продуктивній південній формі. Вже в 1936 році тут було 68 тис. Га. Її розводили на великому масиві. Тутешні польові умови з'явилися і джерелом бавовняної сировини, і фондом насіння під коноплярство в середній смузі. Там і відбувалася заміна звичайних форм конопель на південну. Адже врожаї стебел у південної, на відміну від північної, зазвичай в два - два з половиною рази більше. Під коноплярство середньої смуги, для колгоспів і радгоспів, звільняли заплави й осушені низинні болота, це поряд з використанням присадибного коноплярства.

Конопля як монокультура раніше лежала на дозах гною, в цілому надмірних, до 100 т на 1 га. Також вона страждала від шкідників. Потім коноплю ввели в сівозміни, де застосовували мінеральні добрива.

Удосконалили способи обробки - на механічних швинг-турбінах і багатовальних м'яльницях, які спеціально побудували на заводах. Вони замінили первинну обробку кустарними прийомами ручного тіпання. Були й селекційні досягнення: вивели і розмножили фемінізовану коноплю, яка визрівала одночасно, розгорнули роботу і вивели однодомну коноплю.

Конопля дуже вимоглива до земельної родючості. Стандарт мінеральних добрив в кілограмах діючої речовини на 1 га виглядає так: фосфорних 90 кг, азотистих 120 кг, калійних 90 кг. Доза зменшиться на 1 / 4 - 1 / 3 у разі спільного внесення 20 т гною і мінеральних добрив. Третину від стандартної норми вносять нa заправлені гноєм конопляники. Навіть на п'ятий рік культурного вирощування коноплі не вимагають добрива на заплавах, багатих азотом. Не потрібно азоту для окультивованих боліт.

Восени роблять обробку в глибину (20-25 см), їй передує лущення. Навесні боронують зяб і розпушують безвідвальним знаряддям перед посівом. Сіють в четвертій, п'ятій п'ятиденці зі старту польових робіт (боронять зяб). За календарем в середній смузі - у другій-третій травневій декаді, на півдні - в першій-другій квітневій декаді. Рядний - найкращий посівний спосіб. У середній смузі - рядний суцільний, норма висіву 100-120 кг (средньоросійські коноплі), для південної смуги - 70-90 кг, для півдня - широкорядний, 15-25 кг норма висіву, для Киргизії - рядовий суцільний, 40-50 кг норма на 1 га.

Обов'язковим в догляді за коноплями є - полоти і культивувати. Для поливного району конопля повинна отримати 4-5 поливів, норма такого поливу - 1,100-1,200 куб. м.

Збирається плоскінь висмикуванням руками при подвійному вирощуванні культури, це відбувається під кінець липня - на початку серпня. Матерку прибирають на 1,5-2 місяці. Прибирання для середньої смуги СРСР проводилося частково за допомогою спеціальних коноплеприбиральних звичайних жнивних машин, а в основному вручну - висмикуванням. Машина прибирання домінувала на Півдні і Південному Сході. Обмолочували вручну, або за допомогою спеціальної молотарки Титової і хлібної щитової молотарки.

Обмежений попит для промисловості у декортицированого лубу, який із стебел конопель виділяється механічно за допомогою декортикатора. Для вимочування стебла використовують спеціально вириті копані або природні водойми. Звільнення лубу від периферичної тканини і деревини відбувається під час бактеріального бродіння пектинових речовин. При вимочуванні луб робиться м'якше і еластичніше. Занурюють у водойму коноплю за допомогою вантажів (бочки, каменів, колоди, колоди з водою), попередньо зв'язавши її в плоти. 12-15 днів - період вимочування в теплу погоду. 20-30 днів - у холодну. Для сушіння вимочених снопів на повітрі використовують спеціальні сушарки. Потім снопи мнуть і механізовано патякають. Це відбувається на пунктах первинної обробки і заводах. Отримують короткі і довгі волокна, клоччя, все це йде на потреби прядильної промисловості. Прядильні вироби користувалися попитом що збільшувався, необхідно було припиняти імпорт манільського пенька і джут - замінників конопель екзотичного характеру. Це висунуло коноплю на перше місце в ряду лубяно-волокнистих культур.

Насіння коноплі звичайної (Сannabis Sativa) застосовують в медицині щоб виготовити емульсію замість емульсії з солодкого мигдалю. В якості легкого снодійного застосовують індійські коноплі (Сannabis Іndica). Вона заспокоює і може бути протиспазматичним засобом. Порошок і настоянки для цих цілей виходять з верхівки стебла, верхівкового листа, квіток і незрілого плода жіночого екземпляра. В середину конопля індійська призначається рідко, іноді її курять при астмі.